O monetach
Monety z postaciami z serii komiksów kajko i kokosz
Kajko i Kokosz – seria komiksów autorstwa Janusza Christy, która stała się jego najpopularniejszym dziełem. Bohaterami komiksu są tytułowi Kajko i Kokosz, dwaj słowiańscy wojowie, mieszkający w grodzie kasztelana Mirmiła. Ich głównymi wrogami są Zbójcerze pod komendą Hegemona i jego zastępcy Kaprala. Do innych ważnych bohaterów komiksu należą: żona Mirmiła, Lubawa, mały Smok Miluś, czarownica Jaga i jej mąż – zbój Łamignat oraz ciamajdowaty zbójcerz Oferma.
Pomysł na monety z Kajko i Kokoszem powstał w 2022 roku. Mennica Gdańska jako jedyna na świecie otrzymała prawa do emitowania monet kolekcjonerskich z wizerunkiem twórczości Janusza Christy.
10 maja 2023 roku odbyła się premiera pierwszych monet z serii.
Srebrne monety kolekcjonerskie charakteryzują się bardzo wysokim reliefem oraz ciekawymi dodatkami. Każda moneta zapakowana jest wraz z certyfikatem autentyczności w eleganckie pudełko. Kolekcjonerskie monety charakteryzują się również limitowanym nakładem, podkreślającym ich wyjątkowość. Nakłady nigdy nie będą zwiększone.
Monety z serii „Kajko i Kokosz” są pełnoprawnymi monetami – posiadają nominał i gwarancję rządu. Z uwagi na prawo polskie, jedynie Narodowy Bank Polski posiada możliwość emitowania monet z walutą wyrażoną w złotówkach. Z tego powodu nasze monety posiadają nominał wyrażony w Dolarach Fidżi, a gwarancję ich prawdziwości i legalności zapewnia rząd Fidżi, dlatego na awersie monet muszą znajdować się napisy w języku angielskim.
W serii ukażą się wersje:
- Srebrna, 2 oz Ag – 4 monety
- Srebrna, 200 g Ag – 1 moneta
- Srebrna, 1 oz i 2 oz Ag BU – 5 monet
Plan emisyjny (moze ulec zmianie)
50-lecie
2023
Szkoła Latania
2024
Woje Mirmiła
2025
Wielki Turniej
2026
Urodziny Milusia
2026
Janusz Christa
Janusz Christa (*19.07.1934 Wilno – †15.11.2008 Sopot) – jeden z najwybitniejszych i najbardziej popularnych twórców komiksu w Polsce. Od 1945 roku mieszkał i tworzył w Sopocie.
Twórca komiksów z serii Kajko i Kokosz, Kajtek i Koko, Gucek i Roch. Pierwsze prace opublikował w miesięczniku „Jazz”, magazynie „Przygoda”, gazecie codziennej „Głos Wybrzeża” i tygodniku „Nowa Wieś”. W 1957 roku podjął współpracę z gdańską popołudniówką „Wieczór Wybrzeża”, gdzie przez 17 lat ukazywały się przygody Kajtka i Koka oraz Kajka i Kokosza. Po odejściu z „Wieczoru”, przygody dzielnych wojów Mirmiła, autor rysował dla „Świata Młodych” oraz magazynu „Relax”, dla którego stworzył również wiele innych ciekawych historii w różnych stylach, w tym quasi-realistyczny komiks z przygodami Gucka i Rocha.
W latach 80. i 90. XX wieku ukazało się blisko 30 albumów z komiksami Janusza Christy, a ich łączny nakład przekroczył 10 milionów egzemplarzy.
Sukcesy komiksów
Pierwszy pasek z ich przygodami ukazał się w „Wieczorze Wybrzeża” w 1972 r.
Pierwsza adaptacja teatralna Kajka i Kokosza odbyła się w Słupsku w 1986 roku. Kolejne w 2010 (Olsztyn) i 2021 (Warszawa)
Komiks stał się podstawą do stworzenia wielu gier komputerowych. Pierwszą z nich była stworzona w 1994 r. W 2005 r. wydana została pierwsza gra 3D nawiązująca do komiksu – Kajko i Kokosz: Szkoła latania, a w 2006 r. Kajko i Kokosz 2: Cudowny lek. W 2012 roku powstała gra przygodowa Kajko i Kokosz: Mirmiłowo Wielkie, Podstęp kaprala i Rozprawa z Hodonem
W lutym 2003 wydawnictwo Egmont Polska rozpoczęło reedycję serii
W 2009 wydawnictwo Egmont wydało grę planszową pt. Kajko i Kokosz – Wielki wyścig. Kolejną grą planszową wydaną przez tę samą firmę była Kajko i Kokosz – Wyprawa śmiałków
W 2012 roku polska firma TissoToys wyprodukowała figurki z postaciami z komiksu Kajko i Kokosz
Od 2016 roku pojawia się oficjalna kontynuacja serii zatytułowana „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody”, stworzona przez innych autorów
W 2016 roku „Szkoła latania” trafiła na listę lektur obowiązkowych dla uczniów klasy IV szkoły podstawowej
28 lutego 2021 na platformie Netflix odbyła się premiera serialu animowanego "Kajko i Kokosz"
Władze Sopotu, wieloletniego miejsca zamieszkania Janusza Christy, planują utworzyć w mieście gród Kajka i Kokosza, by mogli stać się jednym z symboli kurortu